DOLAR 18,8133 0.11%
EURO 20,3859 -0.01%
ALTIN 1.152,97-0,67
BITCOIN 431140-0,56%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

18:24

AKŞAM'A KALAN SÜRE

DEVLET MEMURU GÖREVİ İLE BİR KONUDA BASINA DEMEÇ VEREBİLİR Mİ?
  • Yok Haber
  • Haber
  • DEVLET MEMURU GÖREVİ İLE BİR KONUDA BASINA DEMEÇ VEREBİLİR Mİ?

DEVLET MEMURU GÖREVİ İLE BİR KONUDA BASINA DEMEÇ VEREBİLİR Mİ?

ABONE OL
Aralık 5, 2022 12:50
DEVLET MEMURU GÖREVİ İLE BİR KONUDA BASINA DEMEÇ VEREBİLİR Mİ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yazımızda kamuda görevli bir devlet memurunun görevi ile ilgili bir konu hakkında basına demeç vermesi hakkında bilgi verdik.

Kamuda görevli ve 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi bir memur görevi ile ilgili herhangi bir konuda basına demeç vermesi ile ilgili konu Devlet Memurluğu Kanununda açıkça belirtilmiştir. DMK madde 15’e göre:

Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir.

Askeri hizmet ile ilgili bilgiler özel kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yetkili, kıldığı personel dışın da hiç bir kimse tarafından açıklanamaz.

Kanunda da açıkça belirtildiği şekilde devlet memurlar görevleri ile ilgili kesinlikle basına demeç veremez.

Peki Memur Böyle Bir Fiil İşlerse Ne Olur?

Bu noktada çok önemli iki nokta vardır. Memur eğer açıklanması yasak olan bir bilgili açıklar ise ilgili disiplin amiri kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verebilir.

Memur eğer gizli olan bilgileri açıklar ise o zaman ilgili disiplin amiri devlet memurluğundan çıkarma cezası verebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.